Všechno o barvení vlasů

23. února 2014 v 13:26 | nAΣnsi Seuτa ~ |  Nezařaditelné
UPOZORŇUJI, ŽE JDE O ČLÁNEK PÁR LET STARÝ, ČASEM HO ZEDITUJI


Budu se snažit všechny informace čerpat ze svojí hlavy, takže doufám, že se nenajde žádný inteligent, který by si to okopíroval a pak svým jménem rozdával moudra. -.-
LET'S START.BARVY


Barvy na vlasy se v zásadě rozlišují na tři druhy: permanentní, polopermanentní a vymývací.

Permanentní barvy mají nejdelší výdrž a nejlépe chytají. Zároveň ale taky vlasy nejvíce ničí. Prakticky všechny barvy na vlasy, které znáte z reklam, jsou právě permanentní(např. Garnier, Palette, Syoss...). To znamená, že barvicí krém musí oxidovat s peroxidovou emulzí (většinou uvedenou na obalu jako oxidační činidlo), aby vám vlasy obarvil. V podstatě fungují jako odbarvování a ńásledné obarvení vlasů zároveň. Bohužel permanentní barvy nemají tak jasné odstíny, takže i když vám obal slibuje např. výraznou červenou, tak nějaké svítivé barvy neočekávejte.
Díky peroxidu se vám barvy do vlasů úplně zažerou, tudíž pokud chcete přejít z tmavší barvy na světlou, je třeba vlasy odbarvit. Nemůžete očekávat, že se ta barva jednou prostě úplně vymyje a zmizí. Úplně nejhůř se z vlasů odstraňuje černá.
Existují i kadeřnické permanentní barvy(včetně modré, zelené...), určené především k melírování. Ty samozřejmě mezi "drogérkovými" barvami nenajdete, je třeba si je objednat z nějakého eshopu. Část internetových obchodů požaduje kadeřnický výuční list, abyste si z nich mohli jisté produkty objednat. Ale určitě se dá najít i eshop, u kterého výučák nepotřebujete. :) Stejně je ale nedoporučuju, moc výrazných odstínů nedosáhnete.
U kadeřnických barev obvykle v balení nenajdete ochranné rukavice, peroxid, nebo dokonce kondicionér po barvení. Je třeba si je tedy objednat zvlášť. Kadeřnické barvy jsou tím pádem finančně náročnější - barvicí krém přijde cca na 100 Kč a odpovídající dávka peroxidu cca na 50 Kč. Na obalu obvykle najdete vhodný poměr peroxidu a barvy, většinou je to tak 150 ml peroxidu a 100 ml barvy.
Také se používají barevné melírovací prášky, které se míchají s peroxidovou emulzí v poměru 1:2. Mají odstíny jako červená, růžová, písková - modré mezi nimi bohužel nenajdete. Jejich použití je v podstatě stejné jako u NÍŽE popsaného odbarvování.

Polopermanentní barvy slibují výdrž cca kolem 14ti umytí, ale je to hlavně individuální. Tohle jsou ty výrazné barvy, nad kterými každý tak vzdychá, jak by je chtěl mít :D Jsou založené na gelové bázi, takže se nemíchají s peroxidem. Netuším, co by se stalo, kdyby to nějaký blbeček zkusil, ale asi by to byly prostě vyhozené peníze.
Opět platí, že v drogérii na rohu u vás v ulici je nenajdete. Je třeba objednávat po internetu.
Nejznámější z nich jsou Manic Panic a Directions.


(Manic Panic - odhaduju na Hot Hot Pink odstín)

Osobně jsem zkoušela jenom Directions Atlantic Blue a Carnation Pink, takže na Manic Panic se mě prosím neptejte.
Tyhle barvy bývají celkem drahé, jeden kelímek vás přijde na 200(nejlevnější varianta, jakou jsem našla) až 350 Kč. Přičemž v kelímek má nějakých 88 ml, to vystačí tak na vlasy po ramena.
POKUD OVŠEM barvu nesmícháte s kondicionérem. Já osobně používám k míchání gelovek kokosový kondicionér Balea. Nejen krásně voní, ale taky je cenově dostupný. Při míchání je třeba dát pozor na poměr - odstín bude samozřejmě o tolik světlejší, o kolik kondicionéru přidáte. Ale barva bývá dost sytá i při téhle malé výpomoci (vlastní zkušenost).
Jak už bylo řečeno, výdrž se různí. Když máte odolné vlasy, tak se klidně ztratí po pár umytích, zvlášť u pastelových odstínů. Taky nemůžete očekávat stejnou výdrž u růžových a modrých odstínů. Je to smutné, ale je to tak. Modrý pigment zkrátka chytá a drží úplně nejhůře ze všech, bohužel je to tak. Sama jsem z toho na prášky -_-
Vezměte si, že jsem se kompletně barvila naposled na Silvestra. Od té doby jsem modrou dobarvovala dvakrát, protože byla už úplně zelená a růžovou ani jednou :D Začala slézat teprve poslední týden.
DŮLEŽITÉ: I když barvy samotné se s peroxidem nemíchají, vaše vlasy by se s ním předtím setkat měly. Většina výrazných odstínů - hlavně světlejších - chytá pouze na odbarvené vlasy. Odbarvené vlasy navíc barvu lépe sají. U pastelových je třeba odbarvit téměř do bíla. Naopak pokud jde třeba o tmavší růžovou, červenou atp., postačí i vlasy do zrzava/přirozeně plavé.


(barevná škála Manic Panic)


(barevná škála Directions)

Můj malý tip: když chcete modré vlasy, ale bojíte se odbarvování do platinové blond, abyste si hřívu nezničili, zamyslete se. Pokud vám postačí tyrkysová barva, odbarvěte se slabším peroxidem. Stačí do zrzava. Kupte si tmavší, ale čistě modrý odstín (např. Manic Panic - Shocking Blue) a uvidíte, že vám to do tyrkysova chytne. ^^

Vymývací barvy. Jde o pěnová tužidla (Elysse) a opět gelové barvy(Vellie). Tužidla mají nejkratší výdrž - od 1 tak do 3 umytí. Opět záleží na jednotlivci. Vellie slibuje 6-8 umytí.
Lidé je většinou používají jenom na zkoušku, aby zjistili, jestli jim daná barva sedne a až pak do toho šli "natvrdo". Ceny jsou celkem příznivé, pohybují se kolem 100 Kč.
Nevýhodou je malá škála odstínů a hlavně to, jak tyhle barvy pouští. Jasně, že barvy při mytí pouštějí, to je normální, na to jsme zvyklí. Ale tyhle fakt pouští i nasucho. :D


Barevných tužidel je víc druhů, ale asi nejznámější mi přijde Elysse. Vlastní zkušenosti s nimi nemám.
Naopak s gelovkami od Vellie ano. Zkoušela jsem od nich modrou a moje pocity jsou... smíšené. Odstín byl celkem pěkný a sytý i po míchání s kondicionérem. Výdrž by taky odpovídala. Ale jak už jsem výše psala, opravdu pouští i nasucho. Potvrdí vám to každý, kdo tuhle barvu vyzkoušel. Den po obarvení: modrá jsem byla já, modré byly moje šaty, modré bylo i povlečení. I když jsem si vlasy žehlila, tak po nich žehlička zůstala modrá :D Dokonce i nehty mi to obarvilo z červené na temně fialovou - nemyslím při barvení, měla jsem rukavice. Prostě běžným dotýkaním vlasů se to... nějak stalo.
Pro zářivé výsledky je opět třeba vlasy odbarvit.

Mým vítězem je asi Directions, protože chytla nejlíp, nejlíp drží a nejmíň pouští. ^^

ODBARVOVÁNÍ


Už zde byla zmíněna slova jako peroxid, odbarvování a oxidační činidlo.

Několik základních věcí:

  • peroxid vodíku a peroxidová emulze není to samé. Peroxid je prostě jednodušší říkat, ale nikdy ho s barvou míchat nebudete. Per. emulze je právě ten bílý krém, který mícháte s barvicím krémem nebo melírovacími prášky. Bez něj vám barva neoxiduje a vlasy vám neobarví. Prodává se v tubách i nádobách o objemu až 1000 ml. Peroxid vodíku samotný je taková vodička, která vám sice vlasy taky zvládne odbarvit, ale není to zvykem. Ve slabší formě se používá například k čištění pleti a dezinfekci.
  • rozlišujeme několik druhů podle intenzity: 3%, 4%, 6%, 9% a 12%. 12% peroxid je určený jenom k melírování, na celou hlavu si ho nikdy nedávejte, pokud nechcete skončit plešatí. 3,4% postačí k odbarvení plavých až světle hnědých vlasů, je celkem slabý a tím pádem vlasy nejmíň ničí. K běžnému barvení i odbarvování doporučuji 6-9% peroxidovou emulzi.
  • peroxidová emulze je totéž, jako oxidační činidlo.
  • peroxidová emulze se míchá buď s barvicím krémem nebo melírovacím práškem. Melírovací prášky existují bílé a barevné - bilý pro odbarvování a barevné (růžová, červená, písková...)pro melíry.
Při odbarvování vlasů logicky mícháme per. emulzi s bílým melírovacím práškem. Ten se prodává buď v nádobkách ve větším množství(cca 400 g) nebo v sáčcích(40 g). Ty obvykle vystačí na jedno odbarvení.


Pokud si kupujete blond barvu na vlasy v drogérii (např. Syoss zesvětlovač), kupujete prakticky to samé, akorát tam máte všechno dohromady - prášek, peroxid, rukavice, návod a většinou i kondicionér po použití.
Postup při použití je tedy stejný. V plastové nádobě smícháte prášek s peroxidem v poměru 1:2. Nemusí to být úplně přesně, stačí, aby měla výsledná směs polotekutou konzistenci, aby se vám to dobře nanášelo. Ve směsi by mělo být co nejmíň hrudek.
Máme smícháno a jdeme nanášet -> nezačínejte u odrostů, ty si nechte až nakonec. Díky teplu, které hlava vydává, se odrosty odbarvují mnohem snadněji. Směs nechte působit tak 40 minut, občas vlasy zkontrolujte. Pak normálně smyjte teplou až vlažnou vodou. Vlasy jsou po odbarvení totiž samozřejmě poničené a vysušené a horká voda by jim ublížila. Když je zbavíte zbytků barvy, jemně promačkejte v ručníku - žádné drsné balení do turbanu a podobné experimenty :D Pak na ně naneste nějaký kondicionér pro poškozené vlasy (vážně doporučuju kokosový nebo pomerančový od Balei), nechte působit aspoň pět minut, znovu smyjte a v nejlepším případě nechte uschnout na čerstvém vzduchu. Všechno to zní hrozně přehnaně, ale vlasy vám budou vděčné, to mi věřte :)
Pokud chcete hned barvit nějakou gelovkou (Directions, Vellie atd.), není problém. V případě oxidačních barev bych ale počkala aspoň 14 dní. U opětovného odbarvování taktéž.

To by bylo asi tak všechno, co bych řekla k barvení vlasů. Omlouvám se, jestli jsem tu napsala nějaké blbosti. Kdyby vás ještě něco zajímalo, zeptejte se a pokud budu vědět, ráda zodpovím ^^

nAensi~

(obrázky z Weheartit a Google Pics)
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 A. A. | 16. května 2014 v 16:31 | Reagovat

Promiň, jestli je to hloupá otázka, ale co pak s odrosty? :)

2 nAensi~ nAensi~ | 17. května 2014 v 18:13 | Reagovat

[1]: Já si jednou cca za 2 měsíce udělám odbarvovací a dobarvovací večer najednou :) Odbarvím odrosty a pak dám barvu na celou hlavu.

3 Andrea Hladká Andrea Hladká | E-mail | 17. června 2014 v 16:16 | Reagovat

Ahoj, měla bych na tebe prosbu.. kde se dá sehnat modrá barva na vlasy vellie fast colours? nikde ji nemohu sehnat ..všude mají jen žlutou, oranžovou a zelenou.
Moc děkuji za info.

Andrea

4 Lai Lai | 25. července 2014 v 15:55 | Reagovat

S Elysee mam zkusenost s tou tyrkysovou a nebarvilo to tak hrozne, jak popisujes :D Ale bile obleceni nedoporucuju. Ale jsem si jista, ze to pak v pracce pujde dolu stejne dobre, jako z tech vlasu. Uz je to urcite pres mesic a mam stale zazranou metalickou sedo-zeenou do vlasu a drzi a drzi :) Takze ted zkusim modrou a fuchsiovou nejak hezky nakombinovat.. No uvidim :)

5 Eruvië Eruvië | E-mail | 2. srpna 2014 v 1:40 | Reagovat

Ahoj, možná mám tak trošku blbej dotaz, ale když mám jednu lahvičku peroxidu 100ml a melírovací prášek 20g....jak to je s tim poměrem? kolik toho tam mám smíchat...? to, že 1ml = 1g platí jen asi u vody jsem četla na netu...:/ :DD

6 nAensi~ nAensi~ | 5. srpna 2014 v 13:16 | Reagovat

[3]: Taky to nikde nemůžu najít, divné o.O

[5]: dala bych tam peroxidu tak 50 ml. Mělo by to být zhruba 1:2. :)

7 Sixx Sixx | E-mail | 5. července 2015 v 11:51 | Reagovat

[5]: vem si třeba nějaké víčko co je hluboké (nemyslím tím víčko od flašky :D) dej si tam půlku odbarvovaciho prášku (dáš do misky) a pak celé víčko peroxidu.. PS: když by někdo chtěl poradit stačí napsat na email Jooo97@seznam.cz ..jsem kadeřnice tudíž se tímhle zabývám :D

8 Kristen Kristen | E-mail | Web | 30. července 2015 v 0:03 | Reagovat

Skvělý článek :)

9 Nena Nena | 3. srpna 2015 v 11:31 | Reagovat

Cool móda- barvení vlasů křídami:

http://www.pastelovebarvy.cz/#

10 Lenka Lenka | 19. srpna 2015 v 10:36 | Reagovat

Ahoj, prosím o radu, jaká světle hnědá barva je pěkná do blond slitého melíru?Myslím jen proužky.

11 jana jana | E-mail | 20. října 2015 v 19:28 | Reagovat

Dobrej :) prosím Vás myslíte ,že můžu smíchat růžové tužidlo a blond barvu na vlasy.klasickou nějakou třeba Palete?Namíchat to aby se mi pěkně odbarvili vlasy a trošku zrůžověli?

12 Iveta Iveta | E-mail | 16. prosince 2015 v 14:44 | Reagovat

Ahoj,
prosím moooooc o radu. Koupila jsem si Kallos KJMN odstín 901-popelavý blond.
Problém je, že tam není ten peroxid. Nechci melír, mám blond odbarveno u kadeřnice bez melíru, , ale už potřebuji opět nabarvit a chci si to nabarvit doma.
Takže tady v tom jsem nováček a vůbec nevím jaký %peroxid, nebo emulzi si koupit, v jakém poměru namíchat a zda jej lze koupit i mimo net, někde v kamenném obchodu? Abych zase nemusela čekat)))
No prostě barvu jsem objednala,  čekala na ni měsíc...a neuvědomila jsem si, že  je to profi barva a není spolu s ní v    balení       i ten peroxid ,  takže prosím o radu...Barvila jsem se  už i doma a celou hlavu,ale to byla klasika -Loreálka s drogerie a tam bylo vše i ten peroxid a podrobný návod, tady u toho Kallosu je prd)))ale zase je to dobrá značka, olejíček na vlasy, šampony i balsam mi od nich moc vyhovuje, proto ta volba barvy od nich.
Děkuji

13 Iveta Iveta | E-mail | 16. prosince 2015 v 14:46 | Reagovat

Jen ještě dodám, že si budu barvit celou hlavu.
mááávááám))))

14 Iveta Iveta | E-mail | 16. prosince 2015 v 20:20 | Reagovat

[7]: Sixx, můžu Vám napsat na Váš uveřejněný mejl zde a poradit se s tím množstvím peroxidu?
Děkuji)))

[7]:

15 sixx sixx | E-mail | 19. prosince 2015 v 13:10 | Reagovat

[14]: ano, můžete :)

16 lucka lucka | E-mail | 25. dubna 2016 v 15:12 | Reagovat

Ahoj prosím o radu mám zrzavé vlasy ale uplně vybledlé skoro nádech blon-zrzavé. a chci se obarvit zrzavou ale není u ni oxidacní emulze jakou sílu emulze mám použít? dík moc

17 Enky Enky | 23. května 2016 v 9:24 | Reagovat

Barvy na vlasy, které jsem si nejvíc oblíbila- Green Light:

https://lavlas.cz/203-green-light

18 naensi-seuta naensi-seuta | 27. května 2016 v 17:26 | Reagovat

[16]: Milá Lucko, omlouvám se za pozdní odpověď. Doporučuji emulzi 3% nebo 6%, záleží na tom, jak zničené máš vlasy.

19 Misa Misa | E-mail | 16. června 2016 v 22:19 | Reagovat

Ahoj,
prosim a na jakem principu funguje TONER? Chtela bych medenou blond a tam pry neni peroxid,je to mozne? Anebo jsem to jen spatne pochopila,peroxid tam je,ale vlasy neni nutne predem odbarvovat peroxidem? Moc diky...

20 naensi-seuta naensi-seuta | 9. srpna 2016 v 19:06 | Reagovat

[19]: Ahoj, toner ve světlých odstínech funguje pouze na odbarvené vlasy.
Světlé barvy vlasů bez pomoci peroxidu bohužel nedosáhneš.

21 Gabriela Gabriela | E-mail | 17. srpna 2016 v 12:56 | Reagovat

Ahoj chci se zeptat, jestli mohu smíchat 6% peroxid s 12%.Jelikož mám v tom 6% jen půlu tak bych tu druhou dolil 12%
Chci si melírovat vlasy...A nebo jen vzít ten 12% :D
Děkuji za odpověd :)

22 Petra Petra | E-mail | 11. května 2017 v 21:44 | Reagovat

Zdravím, chci se zeptat, co se stane, když smíchám oxidační barvu s kondicionérem a směs nanesu na vlasy? Bude ta barva stále ještě barvit? Je to vůbec k něčemu? Nebo se kondicionér přidává jenom do gelových barev? Děkuji.

23 naensi-seuta naensi-seuta | 4. června 2017 v 22:35 | Reagovat

[21]: Ahoj, to bych tedy neriskovala, 12% peroxid je velmi silný a může ti úplně odrovnat vlasy.

[22]: Ahoj, tohle jsem nikdy nezkoušela. Myslím, že by ti moc hezká barvička nevyšla, ale vlasy ti to podle mě nezničí, takže to klidně zkus a pak dej echo! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama